Попри відмови та порушення: Київрада поновила договір оренди землі під ЖК “Delrey”

Київрада на 5 років поновила договір оренди земельної ділянки площею 0,31 га у Військовому проїзді – історичному центрі столиці. Таким чином компанії, які входять до орбіти бізнесменів із Дніпра, у тому числі – відомого місцевого забудовника Олександра Турчина (на колажі), зможуть продовжити зводити на цій території висотний житловий комплекс (ЖК) бізнес-класу “Delrey”. Треба зазначити, що депутатський корпус заплющив очі на висновок юристів стосовно того, що орендар цієї землі – ТОВ “ПАК” – прострочив термін звернення до влади за такою пролонгацією. Будувати житло на цій ділянці міськрада дозволила лише в 2018 році, змінивши відповідним чином її цільове призначення. Що цікаво, раніше ДАБІ зупиняла дію МУО на проєктування цієї забудови через порушення містобудівного законодавства і тричі відмовляла у видачі дозволу на будівництво. Врешті-решт такий дозвіл з невідомих причин було видано, але саме будівництво, схоже, почалося раніше – без дозволу. 

Як стало відомо КВ, найближчим часом між столичною міськрадою і ТОВ “Печерська автомобільна компанія” (“ПАК”) має бути укладена угода про поновлення на 5 років договору оренди земельної ділянки у Військовому проїзді, 8 (Печерський район).

Таку пролонгацію Київрада без обговорення погодила під час свого пленарного засідання, яке відбулося 30 травня поточного року, затвердивши проєкт рішення №08/231-376/ПР від 15 березня 2024-го. Суб’єктами його подання виступили заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Петро Оленич і Департамент земельних ресурсів КМДА. У сесійній залі за погодження вказаного документу проголосували 85 депутатів.

Що за ділянка

Йдеться про ділянку площею 0,316 га з цільовим призначенням “для будівництва багатоквартирного житлового комплексу з вбудованими приміщеннями та підземним паркінгом” (кадастровий номер – 8000000000:82:244:0143). Цю землю ТОВ “ПАК” орендує у столичної громади на підставі договору, укладеного з Київрадою ще 18 квітня 2008 року – відповідно, його термін сплив 18 квітня 2024 року. Вказана компанія має протягом одного місяця з моменту набрання чинності рішення від 30 травня 2024 року подати до Департаменту земельних ресурсів документи для підготовки проєкту угоди про поновлення вказаного орендного договору.

(без назви)

Ділянка на карті

Як зазначається в пояснювальній записці до затвердженого проєкту рішення, на вказаній ділянці здійснюється будівництво житлового комплексу (ЖК) “Delrey” (його девелопером виступає компанія “Dema Development”. – КВ). Під час обстеження цієї землі, яке Департамент земельних ресурсів КМДА здійснив у лютому 2024 року, було встановлено, що наразі вже збудовано 6 поверхів вказаного будинку, на ділянці працюють будівельники, наявна будівельна техніка, побутові вагончики для робітників та складовані будматеріали.

Також в документі уточнюється, що, згідно з Генеральним планом Києва, функціональне призначення даної ділянки – території змішаної житлової та громадської забудови. Майже таке саме призначення визначено і в Детальному плані території (ДПТ), до якого входить ця ділянка (затверджений рішення Київради №1239/5303 від 10 липня 2018 року) – території житлової та громадської забудови.

Варто зазначити, що цей проєкт рішення “забракувало” управління правового забезпечення діяльності Київради. Ще 9 травня 2024 року воно надало правовий висновок, у якому зазначило, що ТОВ “ПАК” порушило умову договору стосовно того, що компанія мала звернутися до столичної влади з приводу поновлення орендної угоди не пізніше 3 місяців до закінчення строку її дії, але цього зроблено не було. Юристи міськради уточнили, що відповідне звернення було направлено 19 січня поточного року – тобто, вочевидь, ТОВ “ПАК” “запізнилося” на день або декілька діб. У зв’язку з цим управління правового забезпечення діяльності Київради повернуло проєкт рішення без погодження.

Передісторія

Київрада погодила передачу землі у Військовому проїзді, 8 в оренду ТОВ “ПАК” своїм рішенням №432/3266 від 1 жовтня 2007 року. Тоді площа цієї ділянки складала 0,29 га, а її цільове призначення було “для будівництва та реконструкції адміністративно-ділового центру з подальшими його експлуатацією та обслуговуванням”. Більшу частину даної землі площею 0,23 га компанія отримала за рахунок землі, яку столична влада ще в 70-х роках минулого століття відводила Печерському оптово-роздрібному плодокомбінату для будівництва його приміщень, решту 0,06 га міськрада передала за рахунок землі, яка раніше не була передана у власність або користування. Офіційною підставою для цього землевідводу став перехід до ТОВ “ПАК” права власності на розміщені на цій ділянці нежитлові будівлі.

Надалі, 27 листопада 2008 року міськрада рішенням №697/697 частково змінила цільове призначення цієї землі, дозволивши її використання “для будівництва адміністративно-ділового центру з подальшими його експлуатацією та обслуговуванням”. Крім того, цим же рішенням була збільшена площа ділянки – до нинішніх 0,32 га (за рахунок чого і на яких підставах, у рішенні не уточнювалося. – КВ).

Наступну зміну цільового призначення вказаної землі Київрада погодила своїм рішенням №538/6589 від 20 грудня 2018 року – ним було передбачено, що цю ділянку можна використовувати “для будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями та підземним паркінгом”. Цим же рішенням знову було уточнено (або зменшено. – КВ) площу ділянки до 0,316 га, а також погоджено, що термін оренди даної ділянки, після укладення додаткової угоди до орендного договору щодо зміни цільового призначення, має складати 5 років.

9 липня 2019 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ТОВ “ПАК” Містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями та підземним паркінгом у Військовому проїзді, 8.

Згідно з цим документом, максимальна висота будівель, які можуть зводитися на вказаній ділянці, може становити 30 поверхів, але остаточно висота має бути визначена проєктом. При цьому, ТОВ “ПАК” зобов’язали узгодити проектні рішення в частині висотності будинку з “Украерорухом”, “Державіаслужбою України” і КП “Міжнародний аеропорт “Київ” (Жуляни).

Також в МУО зазначалося, що ця ділянка знаходиться у межах історичного ареалу та  Центральної планувальної зони Історичного центру Києва. Тому на майбутнього забудовника було покладено обов’язок отримати погодження відповідних органів охорони культурної спадщини. Зокрема, проєкт будівництва необхідно було подати на розгляд науково-методичної ради Міністерства культури та Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Департаменту охорони культурної спадщини КМДА.

Читайте: КГГА разрешила построить в историческом центре Киева очередную высотку

20 листопада 2019 року Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) у Києві зупинив дію цих МУО через порушення містобудівного законодавства. Які саме порушення інспектори ДАБІ знайшли у цьому випадку, у відкритих джерелах інформація відсутня. Втім, надалі, схоже, такі недоліки були виправлені, але чи насправді це було зроблено, чи лише “на папері”, наразі залишається питанням. Втім, про відсутність претензій з боку ДАБІ до ТОВ “ПАК” свідчить той факт, що надалі інспекція офіційно погодила забудову ділянки у Військовому проїзді, 8, хоч і не з першого разу, а в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва зазначається, що згадані МУО є чинними.

При цьому, протягом серпня-вересня 2022 року ТОВ “ПАК” тричі намагалося отримати від ДАБІ дозвіл на будівництво багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями та підземним паркінгом на Військовому проїзді, 8, але інспекція тричі відмовляла компанії у видачі такого погодження. Серед підстав для відмови у ДАБІ називали той факт, що проєктною документацією по цій забудові не були враховані вимоги щодо висотності цього будинку, передбачені МУО і ДПТ, до якого входить відповідна ділянка. Також у інспекції звертали увагу на те, що замовник не надав документи, які б доводили, що ці роботи були погоджені з органами охорони культурної спадщини та вищезгаданими “авіаційними” органами.

(без назви)

Рендер ЖК “Delrey”

Втім, врешті-решт 20 жовтня 2022 року ДАБІ все ж видала ТОВ “ПАК” дозвіл на таке будівництво під №ІУ013221007536. У ньому зазначалося, що компанія має право звести на вказаній ділянці 24-поверховий будинок на 205 квартир. Крім того, в цьому будинку має бути один підземний і один цокольний поверхи. Чи рахуються вони до загальної кількості, КВ достеменно встановити не вдалося, але на сайті про нерухомість “ЛУН” зазанчено, що загальна поверховість ЖК “Delrey” (комплекс бізнес-класу) складає 26 поверхів. Що цікаво, показники щодо поверховості, які вказані у дозволі на будівництво, не відрізняються від тих показників, які зазначалися у рішеннях ДАБІ про відмову у видачі таких погоджень. У зв’язку з цим є цікавим, чому інспекція змінила свою думку по цьому питанню. Зазначимо також, що генпідрядником цих робіт було зазанчено ТОВ “Виробниче підприємство (ВП) “Євротехнології”.

Примітно, що сайт “ЛУН” повідомляє, що станом на вересень 2021 року, тобто ще до видачі дозволу на будівництво, на вказаній ділянці вже проводилися будівельні роботи, і про це ж свідчать фото цього порталу з будмайданчика станом на початок 2022-го. Про те, що такі роботи там проводилися ще до жовтня 2022 року, писав й інший інтернет-портал – “Нерухомі”.

(без назви)

Будівельний майданчик ЖК “Delrey” станом на січень 2022 року (фото – “ЛУН”)

Хто забудовує

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “ПАК” було зареєстроване у липні 1997 року. Його керівником зазначено Артема Пахомова, засновниками – киянина Костянтина Бузаджи і мешканку міста Дніпро Лілію Маляренко, яка також значиться одноосібною власницею цієї компанії.

“Під прапорами” девелоперської компанії “Dema Development” у столиці зводилися ЖК “Delmar” (вул. Андрія Верхогляда, 4-Б, Печерський район) і клубний будинок “Патріарх хол” (вул. Саксаганського, 80, Голосіївський район). Також у його портфоліо є ЖК “Миронова” у місті Дніпро та декілька комерційних об’єктів різного призначення, зокрема – торгівельний центр “Аладдін” на столичних Позняках. Засновником “Dema Development” є Олександр Турчин – підприємець, заслужений будівельник України (2019) і депутат IV, V, VI, VII скликань Дніпровської міської ради (обирався у тому числі від “Партії регіонів” та “Опозиційного блоку”). При цьому, протягом кількох Турчин потрапляв до рейтингів найактивніших “прогульників” пленарних засідань вказаної міськради.

За інформацією відкритих джерел, у 2014-2015 роках Турчин був заступником директора ТОВ “Дельмар Арена”, яке в 2018-2020 роках було співзасновником все того ж ТОВ “ПАК”. При цьому, керівницею “Дельмар Арени” у 2010-2016 роках була вищезгадана Лілія Маляренко. Остання також протягом нетривалого часу в 2014-ому була директоркою ТОВ “Дельмар Київ”, засновницею якого в 2016 році значилася мати Олександра Турчина – Галина Турчина.

ТОВ “ВП “Євротехнології” (генпідрядник будівництва ЖК “Delrey”) було зареєстроване у Києві в жовтні 2007 року. Його засновниками є мешканець міста Дніпро Максим Федулов, кияни Лариса Клейнер і Анатолій Кирпичнік, а також мешканець міста Бровари Київської області Євгеній Нохрін. Двоє останніх разом з киянином Дмитром Патокою (директор даної компанії) також є кінцевими бенефіціарами цієї ТОВки.

Що цікаво, вищезгаданий Максим Федулов у 2018-2020 роках був керівником АТ “ЗНВКІФ “Капілано”, яке система Youcontrol відносить до т.зв. “групи компаній родини Петровських”. Вона об’єднує понад півтори сотні суб’єктів господарювання, зайнятих у сферах нерухомості та будівництва, а також інвестиційної діяльності, АПК, транспорту, ПЕК та інших. Ключовою особою даної групи є дніпровський бізнесмен Олександр Петровський (перше прізвище – Налекрешвілі), відомий під прізвиськом “Нарік”. Що цікаво, за даними ЗМІ, вищезгаданий Олександр Турчин є близьким до свого тезки Олександра Петровського.

Як раніше повідомляла КВ, компанії з “дніпровським корінням” в останні роки активно освоюють столичний ринок будівництва та нерухомості.

Наприклад, Нацполіція розслідує в Києві факти можливих порушень законодавства при будівництві житлової багатоповерхівки на вул. Лук’янівській, 22. За інформацією правоохоронців, дніпровський бізнесмен Андрій Анферов (як мінімум один із його бізнес-партнерів входить до оточення все того ж Олександра Петровського) не отримав погодження на проведення таких робіт від КМДА, хоча мав це зробити, адже ділянка під будинком знаходиться в Центральному історичному ареалі Києва і на заповідній території гори Щекавиці. Також слідчих зацікавив той факт, що право власності на цю будівлю було зареєстровано ще до того, коли вона була зведена. На думку юристів та активістів, це було зроблено задля того, щоб забудовники могли здійснювати роботи під виглядом реконструкції існуючого обєкта. 

Минулоріч в рамках кримінального провадження на землю під цим будинком було накладено арешт, але надалі такий захід було оскаржено – підставою слугував той факт, що, не дивлячись на півторарічний скандал навколо даної забудови, чиновники столичної мерії досі не визнали її самочинною.

Читайте: Забудова Щекавиці: правоохоронці борються, в КМДА ігнорують

Але найбільш відомою та скандальною в цьому контексті є історія “нездійсненної” забудови Протасового яру, яку планувало ТОВ “Дайтона” – компанія, яку громадські активісти повязували з ТОВ “Дайтона Груп” із оточенням Геннадія Корбана – дніпровського бізнесмена, ексголови партії “Укроп” (2015-2016 роки), заступника Ігоря Коломойського у ті часи, коли останній в 2014-2015 роках очолював Дніпропетровську облдержадміністрацію (сам Корбан заперечував свою причетність до цієї забудови). 

Нагадаємо, проти зведення на вказаній території ЖК “Tourbillon” протягом кількох років активно протестували місцеві мешканці. Вони вимагали, щоб на цій землі було створено ландшафтний заказник. Врешті-решт лише у липні 2022 року столична міськрада погодила таку ініціативу, але лише після того, коли на фронті загинув один із захисників Протасового яру Роман Ратушний. Втім, чи матиме вказане рішення практичне втілення, наразі ще залишається під питанням, адже на момент оголошення відповідної території природоохоронною зоною вона мала землекористувачів, які можуть відстояти свої комерційні інтереси в судах.

Читайте: Крізь роки боротьби та протестів: Київрада оголосила “Протасів яр” ландшафтним заказником 

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував вищезгаданий Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Wiki
Хартия

Хартия

Присоединяйтесь к обсуждениям на сайте Хартия и читайте последние новости. Мы предоставляем платформу для анализа событий и выражения мнений.