РФ вербує африканських студенток на виробництво ударних дронів "Шахед" – розслідування

РФ вербує африканських студенток на виробництво ударних дронів

РФ вербує африканських студенток на виробництво ударних дронів "Шахед" – розслідування

РФ вербує студенток з Африки на виробництво "Шахедів" в особливій економічній зоні "Алабуга" в Татарстані, якими окупанти завдають ударів по Україні. Молодих дівчат заманюють через оголошення в ЗМІ, соцмережі та навіть через сайти знайомств і в результаті використовують як примусову робочу силу – після занять у місцевому коледжі студенти збирають дрони для армії РФ, змінюючи їхню іранську назву на "Герань".

За даними розслідування кількох російських журналістських проєктів, молодих дівчат з Африки привозять до РФ та залучають до виробництва "Шахедів", користуючись їхнім вразливим становищем. На думку аналітиків, ідеться про сексизм та расову дискримінацію африканок, яких Москва використовує як робочу силу та для створення позитивного іміджу РФ в Африці та демонізації України, пише "Голос Америки".

Після недавньої атаки на "Алабугу", де збирають "Шахеди", африканка Отьєно Макрін Очієнг на відео, оприлюдненому на офіційній сторінці "Алабуги" в мережі Х, розповіла, що приїхала з Кенії вчитися в "Алабуга Політех" за фахом "готельне господарство".

"Зі мною зараз усе гаразд. Але люди, які напали сьогодні на наш гуртожиток, є справжніми варварами, які заслуговують на серйозне засудження. Вони хотіли залякати нас, але, на мою думку, їм цього не вдалося. "Алабуга" є сильною, і ми впораємося з цим", – заявила вона.

У "Telegram"-овому каналі ОЕЗ "Алабуга" заявили, що два БПЛА атакували гуртожиток, через що постраждали шість людей, серед яких двоє підлітків. До закладу, який в Алабузі називають "коледжем", хоча офіційно він ним не є, приймають підлітків з 9-го класу.

Пізніше ЗМІ повідомили, що в Алабузі було три БПЛА та постраждали щонайменше 12 осіб, усі студенти. Утім, користувачі Х у контексті (додається до публікацій, які можуть вводити в оману) нагадали, що атака була націлена не на гуртожитки, а на виробничий майданчик зі збірки "Шахедів", які регулярно атакують цивільні об’єкти в Україні.

Ще влітку минулого року російські ЗМІ з’ясували, що студенти коледжу в Алабузі після занять збирають дрони-камікадзе, про це також писала газета The Washington Post.

Однак поза увагою дослідників лишилося те, це те, що до збору дронів залучені не лише російські студенти, але і молоді жінки з Африки, яких вербують для переїзду до РФ через оголошення в ЗМІ та соціальні мережі.

Міжнародні дослідники стверджують, що росЗМІ, такі як Sputnik та RT, останнім часом активно поширюють свою присутність у країнах Африки, де намагаються представити позитивний образ країни-агресора.

РФ використовує свої ЗМІ не лише для поліпшення свого іміджу, а і для набору робочої сили з африканських країн.

Російські статті потім передруковують і місцеві медіа, які рекламують "безоплатне переселення" до РФ, освіту та субсидоване житло в "туристичному місті з 1000-літньою історією".

"Африканським жінкам віком від 18 до 22 років пропонують роботу на сучасному заводі з виробництва композитних матеріалів із зарплатою від 580 доларів. Додамо, що це більш ніж приваблива сума. За даними експертів, середня зарплата в країнах Африки становить 290 доларів у Замбії, 228 доларів у Гані, 176 доларів у Гвінеї, 118 доларів у Сенегалі, 111 доларів у Кот-д’Івуарі, 45 доларів у Гамбії тощо", – йдеться в оголошенні, яке в серпні 2023 року оприлюднило Afriquemedia.tv.

Але, як пишуть російські розслідувачі, ці способи заманювання виявилися не дуже дієвими, тому рекрутери невдовзі перемикнулися на сайти знайомств – Tinder і Badu.

При цьому рекрутерами виступали самі студенти "Алабуга Політехнік", яким оформили преміум-акаунти на додатках знайомств і, як стверджують журналісти, генеральний директор ОЕЗ "Алабуга" Тимур Шигивалеєв особисто писав тексти, які студенти мали розсилати зі своїх акаунтів.

Він також підказував, де і які ставити "смайлики", бо як випускник МҐІМО, на відміну від своїх студентів, добре володіє англійською мовою.

Запрошували лише молодих жінок до 22 років – так розпорядився Шигивалеєв, який вважав, що хлопці з Африки "можуть бути занадто агресивними та небезпечними".

Ще восени 2022 року росіянам вдалося заманити до Єлабуги близько двох десятків молодих африканок з Уганди, Ефіопії, Нігерії та Танзанії. Їх одразу після приїзду ізолювали від решти студентів, збудували окремі приміщення для навчання і проживання.

Їх навчають англійською мовою і спочатку залучали до найбруднішої роботи – миття підлоги та прибирання сміття. Пізніше африканок залучили до виробництва дронів, кажуть російські журналісти. Ця робота, за їхніми даними, може тривати по 12 годин.

У штатному розкладі, доступ до якого отримали журналісти "Протоколу", африканських жінок називають "мулатками", наступною категорією в розкладі є "таджики" – загальна назва для людей з Центральної Азії, які розмовляють на фарсі, і найвищий щабель в ієрархії займають "спеціалісти" – імовірно, російські студенти.

Як зауважує український дослідник Російської імперії та колоніалізму Олександр Полянічев зі шведського Університету Седертерна, такі проєкти як "Алабуга", "свідчать про расову і гендерну дискримінацію в сучасній Росії".

"Дівчат з країн Африки дирекція установи офіційно називає "мулатками", а чоловіків з іншим кольором шкіри приймати туди заборонено через їхню удавану "небезпечність і агресивність". Це все сумнозвісні кліше і практики, які беруть своє походження в колоніальних контекстах 19-го і 20-го століть", – розповів дослідник "Голосу Америки".

Американська дослідниця питань раси та досвіду темношкірих людей у колишньому СРСР Кімберлі Сент-Джуліан-Вернон вважає, що Радянський Союз роками культивував свій образ в Африці як країни, що безкорисливо "допомагає" африканським країнам, які потерпіли від західного колоніалізму.

Зараз РФ же користується страхом чи болем молодих африканок, які "мають обмежені можливості вдома і часто є мігрантами внаслідок війни чи економічного руйнування", пише дослідниця в соцмережі Х.

Вернон додає, що РФ сама створює ці обставини в Африці чи користується ними, як це було в Малі та ЦАР. Але Захід не дуже помічає цієї ситуації та не протидіє цьому.

"Щоб протистояти силі російської матеріальної підтримки та пропаганди на континенті, Захід має робити більше, ніж говорити банальності про демократію, особливо країнам, які були колонізовані та експлуатовані тими самими утвореннями", – пише вона.

На її думку, ця ситуація – ще один наслідок російської війни в Україні. Вона також свідчить про небажання чи відмову Заходу визнавати проблему, що лише шкодить справі української боротьби.

Wiki
Хартия

Хартия

Присоединяйтесь к обсуждениям на сайте Хартия и читайте последние новости. Мы предоставляем платформу для анализа событий и выражения мнений.